Zamek Książ – jedna z największych atrakcji Dolnego Śląska

Książ miał za sobą burzliwe dzieje, gdyż dość często przechodził z rąk do rąk, należał do różnych państw i był niszczony podczas licznych wojen. Pierwsza pisemna wzmianka o dzisiejszym Zamku Książ (po niem. Fürstenstein) powstała w latach 1288 – 1292. W tym czasie trwała budowa jednego z wielu zamków obronnych księcia świdnicko – jaworskiego Bolka I Surowego o ważnym znaczeniu strategicznym. Dopiero w 1509 r. zamek i otaczające go tereny zostały przekazane w zastaw Konradowi von Hochberg. Po otrzymaniu go na własność Hochbergowie utrzymali go przez kolejne trzy wieki, bo aż do roku 1941, stając się jednym z najbardziej wpływowych rodów pruskich.

Naszą wycieczkę rozpoczynamy z Parkingu Głównego, z którego kierujemy się alejkami parkowymi w kierunku Zamku w ślad za znakami informacyjnymi. Po drodze musimy koniecznie na chwilę zejść z głównego traktu i pójść na Punkt Widokowy, z którego rozpościera się przepiękny widok na Zamek Książ. Jest to specjalnie przygotowane miejsce, do tego, aby z odległości móc podziwiać jego wielkość.

Po chwili wracamy na alejkę i mijając Mauzoleum, przechodzimy przez przepiękną, historyczną bramę i dalej kierujemy się w stronę Zamku.

Po dotarciu na miejsce musimy udać się do kas i zakupić bilet, aby móc obejrzeć wnętrza budowli i przejść się po tarasach zamkowych. Bez biletu możemy jedynie wejść na dziedziniec i skorzystać z jednej z licznych ławeczek, aby spędzić tam trochę czasu. Oczywiście jest to przyjemne jedynie przy ładnej pogodzie… Ważne też jest, by do Zamku przybyć w zasadzie tuż po jego otwarciu, ponieważ z każdą godziną przybywa tu coraz więcej ludzi, a kolejka do kasy rośnie i rośnie.

Zamek Książ był wielokrotnie przebudowywany i rozbudowywany, dlatego można w nim dostrzec różne style architektoniczne. Zamek Książ ma ponad 400 pomieszczeń i po zamku w Malborku oraz Zamku Królewskim na Wawelu jest trzecim pod względem wielkości zamkiem w Polsce. Zwiedza się go z tzw. audioguidem lub przewodnikiem i trwa to ok. 2 godziny. Można również zwiedzić zamek nie korzystając z żadnych udogodnień, wtedy idzie się we własnym tempie, oczywiście cały czas zgodnie z przewidzianą trasą. My tak zrobiliśmy i nie żałujemy.

Na przełomie XIX i XX wieku Hochbergowie byli jedną z trzech najbogatszych rodzin w Prusach. Twórcą potęgi był książę Hans Heinrich XI, panujący w latach 1855-1907, a jego następcą Hans Heinrich XV zmarły w 1938 roku. To właśnie za rządów tego ostatniego przeprowadzona została druga przebudowa, a on sam był mężem urodzonej w Walii Marii Teresy Oliwii Hochberg von Pless, bardziej znanej jako Daisy, czyli Stokrotka. Daisy uchodziła za jedną z najpiękniejszych kobiet tamtej epoki i była ostatnią panią na zamku. Książ lubiła bardziej niż Zamek w Pszczynie, który również należał do Hochbergów.

W okresie od kwietnia do września zwiedzanie zamku można zakończyć na przepięknych tarasach z ozdobnymi ogrodami. Pierwsze powstały w XVII wieku w miejscu dawnych fortyfikacji. Ogrody utrzymane są w stylu francuskim. Jest to cudowne miejsce do odpoczynku i kontemplowaniu okolicy wraz z budowlą. Zamek Książ jest warty odwiedzenia o każdej porze roku, ale to wiosną i latem jest tam najpiękniej. Cała okoliczna w pełni rozwinięta natura (kwiaty, drzewa, krzewy) powoduje, iż miejsce to staje się magiczne.

Nie ma chyba na zamku miejsca, które bardziej by pobudzało wyobraźnię niż podziemia. W 1941 roku zamek przejęli naziści. Dwa lata później Książ stał się częścią projektu Riese (z niem. Olbrzym), tego samego, w ramach którego powstały m.in. kompleksy Osówka, Włodarz i Rzeczka. Stworzono w pobliżu zamku filię obozu koncentracyjnego Gross-Rosen, którego więźniowie prawie do ostatnich dni wojny pracowali przy budowie. Prawdopodobnie zamek miał zostać przekształcony w jedną z kwater Hitlera.

Dodatkowym miejscem do odwiedzenia jest Stado Ogierów, czyli hodowla koni — głównie rasy śląskiej — mieszcząca się w zabytkowych stajniach pochodzących z 1884 roku. Miejsce to szczególnie spodoba się osobom, które kochają konie, gdyż nie tylko można je zobaczyć, ale także dotknąć lub pogłaskać. Można również obejrzeć ciekawą kolekcję historycznych pojazdów konnych o różnym przeznaczeniu.

Odwiedzając Zamek Książ musimy przeznaczyć ta tę wycieczkę naprawdę cały dzień. Nie można tu wpaść na chwilę, rzucić okiem i wyjechać. Jest tu tyle rzeczy do obejrzenia nie tylko w samym Zamku, że żal byłoby tego nie zrobić. A jeśli już zmęczymy się i będziemy chcieli odpocząć, to możemy coś zjeść lub wypić w licznych punktach gastronomicznych mieszczących się na terenie kompleksu. Polecam!

Powiązane